
Om du planerar att göra en baktillverkning för att skaffa lite pengar till välgörenhet eller om barnskolan är värd för en och du vill baka något för det så har du kommit till rätt ställe ...
Ta reda på vad du ska göra för en baksäljning med vår enkla samling recept. Om du planerar att göra en baktillverkning för att skaffa lite pengar till välgörenhet eller om barnens skola är värd för en och du vill baka något för det så har du kommit till rätt ställe.
Vi är här för att hjälpa dig få ut mesta möjliga av din bake-försäljning - från billiga ingredienser till att tjäna pengar. Vi är här för att dela vår kloka visdom när det gäller baktillförsäljning så att du verkligen kan få ut det mesta och fördubbla dina pengar på var och en av dina bakar - det handlar ju om att göra vinst!
Vi har många läckra recept att välja mellan och inte bara har vi berättat varför de är ett utmärkt val för baktillförsäljning, vi har också minskat hur mycket det kommer att kosta dig att göra dem och hur mycket du ska sälja dem för. Vi räknade ut hur du fördubblar dina pengar när du säljer kakorna men var inte rädd att debitera ännu mer än vi har föreslagit om du tycker att dina kakor är värda det.

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 1 av 20
Grundläggande muffins
Först på listan är dessa enkla och billiga muffins. Cupcakes är den perfekta godis att sälja vid din bake-försäljning. Du kan hålla dem enkla och läckra eller jazza dem med smörkräm, sockersträngar ... alla sorters! Du kan göra massor av muffins på en gång också - få en transportbandsteknik igång så kommer du att vara klar på nolltid!
Få receptet: Grundläggande muffinsblandning
För att göra 12 muffins behöver du:
- Smör = 41p
- Rastsocker = 22p
- Självhöjande mjöl = 5p
- Ägg = 50p
- Mjölk = 4p
- Vaniljextrakt = 21p
- Pappersfodral = 7p
- Florsocker
- smörkräm
- Sockersträngar
- Chokladgodis
- Smör = 34p
- Ljust brunt socker = 28p
- Gyllene sirap = 6p
- Vaniljessens = 11p
- Självhöjande mjöl = 5p
- Chokladbitar = 90p
- Chokladbitar; mjölk, mörk eller vit
- Russin
- Nötter
- Jordnötssmör
- Vanligt mjöl = 21p
- Bakpulver = 18p
- Kolsyra av brus = 18p
- Rastsocker = 25p
- Smör (inklusive fyllning) = 43p
- Grekisk yoghurt = 37p
- Ägg = 33p
- Vaniljextrakt = 11p
- Florsocker
- hallon
- Andra bär: jordgubbar, blåbär etc.
- Hallonpuré
- Marshmallows
- Mörk choklad = 2,00 £
- Smör = 28p
- Rastsocker = 37p
- Ägg = 67p
- Vaniljessens = 11p
- Vanligt mjöl = 8p
- Kakaopulver = 87p
- Olika choklad: vit, mörk, mjölk etc.
- Blandade nötter
- Russin
- Chokladbitar
- Marshmallows
- Smör = 28p
- Vanlig choklad = 2,50 £
- Gyllene sirap = 8p
- Maltesers = £ 1,11
- Chokladchiper = 84p
- Marshmallows = 59p
- Ingefära kex = 15p
- Smör = 17p
- Brunt socker = 28p
- Ägg = 17p
- Bananer = 42p
- Självhöjande mjöl = 7p
- Allspice = 7p
- Torkad frukt = 3p
- Granulerat socker = 58p
- Smör = 24p
- Mjölk = 13p
- Indunstad mjölk = 42p
- Vaniljextrakt = 21p
- Väskor = 13p
- Mjölkchoklad = £ 1,13
- Smör = 14p
- Gyllene sirap = 4p
- Cornflakes = 27p
- Mini ägg
- Smarties
- Maltesers
- Olika choklad: mjölk, vit, mörk etc.
- Blåbär = £ 1,17
- Rastsocker = 15p
- Smör = 28p
- Självhöjande mjöl = 9p
- Bakpulver = 18p
- Ägg = 33p
- Vaniljextrakt = 11p
- Mjölk = 13p
- Blandade frukter: jordgubbar, björnbär etc.
- Chokladbitar
- Nötter och frön
- Havre
- Mjölk = 2p
- Smör = 69p
- Gyllene rastsocker = 50p
- Ägg = 50p
- Vaniljextrakt = 11p
- Självhöjande mjöl = 41p
- Jordgubbssylt = 7p
- Kokos = 12p
- Potatis = 42p
- Olika sylt eller marmelad
- Riven choklad
- Sötpotatis
- Butternut squash
- Smör = 83p
- Demerara socker = 40p
- Gyllene sirap = 22p
- Krispigt jordnötssmör = 79p
- Havregröt haver = 34p
- Vaniljextrakt = 11p
- Chokladbitar
- Russin
- Nötter
- Självhöjande mjöl = 8p
- Bakpulver = 18p
- Smör = 13p
- Rastsocker = 7p
- Sultanas = 8p
- Ägg = 17p
- Mjölk = 9p
- Koagulerad grädde
- timme
- Chokladbitar
- Torkad frukt
- Smör = 14p
- Demerara socker = 11p
- Honung = 13p
- Vanligt mjöl = 2p
- Glace körsbär = 13p
- Kanderad skal = 18p
- Flagnade mandlar = 47p
- Mörk choklad = 1,70 £
- Annan choklad: vit, mjölk
- Torkade frukter
- Presentpåsar
- Mjölkchoklad = £ 1,13
- Marshmallows = £ 1,17
- Sockersträngar = £ 1,28
- Spettar = £ 1.07
- Olika choklad: mjölk, mörk, vit etc.
- Sockersträngar: choklad, flerfärgad
- Gyllene rastsocker = 35p
- Smör = 80p
- Sirap = 19p
- Kondenserad mjölk = £ 1,00
- Vanligt mjöl = 12p
- Smör = 15p
- Rastsocker = 8p
- Ägg = 17p
- Öppettider = 29p
- Florsocker
- Marmelad
- Hallonsylt
- Färska bär
- Dubbelkräm = 75p
- Enkel kräm = 53p
- Mint = £ 1,00
- Mörk choklad = £ 5,00
- Smör = 30p
- Honung = 31p
- Olika choklad: mjölk, mörk, vit etc.
- Kokos
- Blandade nötter
- Kakao pulver
- Krossade chokladflakstänger
- Krossade amarettikakor
- Band och presentförpackning
- Smör = 55p
- Rastsocker = 22p
- Vaniljextrakt = 21p
- Ägg = 33p
- Självhöjande mjöl = 14p
- Mjölk = 8p
- Gräddost = 18p
- Florsocker = 38p
- Candy smälter = £ 2,90
- Lollipop pinnar = £ 1.07
- Sockersträngar
- Chokladbitar
- Fondant att dekorera
- Vit choklad = £ 2.26
- Smör = 28p
- Ägg = 50p
- Rastsocker = 8p
- Vaniljessens = 11p
- Självhöjande mjöl = 16p
- Bakpulver = 18p
- Hallon = 2,25 £
- Olika choklad: mjölk, mörk, vit etc.
- Blandade bär: björnbär, jordgubbar
- Självhöjande mjöl = 40p
- Bakpulver = 18p
- Rastsocker = 30p
- Ägg = 33p
- Solrosolja = 4p
- Mjölk = 9p
- Kanel = 18p
- Grillspett / pinnar
- Olika choklad: mörk, mjölk, vit etc.
- Sockersträngar
- Blandade nötter
Totalt: 1,50 £
Pris per muffin: 12p
Pris att sälja (per muffin): minst 24p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem till högst 1 £ när de dekoreras.
Billiga extra:

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 2 av 20
småkakor
Cookies är en av de enklaste bakarna att rassla för en baktillverkning. De är inte bara billiga att göra, du kan också göra massor på en gång vilket innebär att du inte behöver spendera timmar och timmar i köket. Från chokladchips till torkad frukt kan du lägga till alla slags läckra extra till dina kakor så att du också har gott om variation.
Få receptet: Chocolate chip cookies
För att göra 20 kakor behöver du:
Totalt: 1,74 £
Pris per cookie: 8p
Pris att sälja (per kaka) : minst 16p per cookie för att fördubbla dina pengar. Sälj dem högst 50p med extra.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 3 av 20
Whoopie pajer
Whoopie pajer är en bra behandling när det gäller bakning försäljning. Inte bara kan du experimentera med olika smaker, du kan toppa med olika godsaker som marshmallow, färsk frukt och choklad också! De ser bra ut och sticker ut från mängden vilket innebär att du mer sannolikt kommer att sälja dem alla.
Få receptet: Whoopie pajer
För att göra 20 whoopie pajer behöver du:
Totalt: £ 2,06
Pris per whoopie paj: 10p
Pris att sälja (per whoopie paj): minst 20p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem till 75p- £ 1 maximalt med extra.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 4 av 20
brownies
hur man kryddar kolja
Brownies gör alltid en godbit när det gäller baktillförsäljning. Rik, mörk
och gooey, alla frestas av dessa läckra bitar och vi kan se
Varför. Du kan skapa ett stort antal brownies på en gång och skära dem i
bitar redo att köpas.
Få receptet: Choklad brownies
För att tillverka 24 choklad brownies behöver du:
Totalt: 4,38 £
Pris att sälja per brownie: 18p
Pris att sälja (per brownie): minst 36p per brownie för att fördubbla dina pengar. Sälj dem till högst 50 pund om du lägger till olika toppings till mixen.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 5 av 20
stenig väg
Rocky road är ett av de enklaste recepten att göra för en baktillverkning. Du
behöver bara mycket choklad och en mängd söta godisar för att smälta den
över. Du kan mata så många människor med en grupp steniga vägar.
Få receptet: stenig väg
För att göra 16 steniga vägar behöver du:
Totalt: 5,55 £
Pris per stenig väg: 35p
Pris att sälja (per stenig väg): minst 70p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem till högst £ 1 beroende på hur stor du klipper dem.

Detta är en bild 6 av 20
Brödkaka
Du kan inte slå en klassisk limtkaka. Från bananbröd till tetröskor är ibland klassikerna bäst. En limpa kan mata många människor också, skära upp dem eller tjäna dem hela - limtkakor är bra om du vill skapa massor av olika smaksatta svampar på kort tid.
För att göra 1 brödkaka som serverar 8 behöver du:
Totalt: 1,21 £
Pris per skiva: 15p
Pris att sälja (per skiva): minst 30p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem med högst 50 p per skiva eller £ 4 för hela limpa.
Få receptet: Banan bröd

Detta är en bild 7 av 20
Fudge
Håll det klassiskt när det gäller fudge. Du kan göra massor av små bitar på en gång, vilket innebär att fudge är ganska billigt att göra. Sälj i genomskinliga väskor med små taggar - de ser snygga ut men kommer inte att bryta banken!
Få receptet: Krämig vaniljfudge
För att göra 36 bitar av fudge behöver du:
Totalt: 1,71 £
Pris per påse på 6: 28p
Pris att sälja (per påse med 6): Minst 56p per påse för att tjäna dubbla dina pengar. Sälj dem till högst 1 £ med band och påse.

Detta är en bild 8 av 20
Spannmålskakor
Att köpa spannmål i bulk kan vara ganska billigt så om du letar efter ett kostnadseffektivt recept är spannmålskakor vägen att gå. Från Cornflakes till Rice Krispies, tillsätt bara smält choklad och låt kylen göra resten av det hårda arbetet - enkelt!
Få receptet: Choklad cornflake bo
För att tillverka 12 chokladkornflakakakor behöver du:
Totalt: 1,58 £
Pris per kaka: 13p
Pris att sälja (per kaka): minst 26p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem med 50p per kaka med extra choklad som Mini Eggs eller Smarties.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 9 av 20
muffins
Muffins är en allround-favorit - du kan snurra dem lika sunda för alla köpare som försöker vara bra eller så kan du också packa dem med chokladchips för stygga godbitar. De är fantastiska för alla dagar på dagen, så om du har en baktillverkning på morgonen, se till att muffins finns på menyn.
Få receptet: Blåbär muffins
För att göra 12 blåbärmuffins behöver du:
Totalt: £ 2,44
Pris per muffin: 20p
Pris att sälja (per muffin): minst 40p för att tjäna dubbla dina pengar. Sälj dem till 50p- £ 1 maximalt med blåbär eller med dyrare frukter.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 10 av 20
Squares
Kvadrater är bra för bakning försäljning. Du kan skapa ett stort fack av ditt valda recept och skär dem sedan upp i bitar av små bitar. Kvadrater är bra för att experimentera med olika smakkombinationer också - från karamellfudge-barer till bärkakestänger, du kommer att bli bortskämd efter val och det kommer dina köpare att göra!
Få receptet: Jammy kokosnötfält
För att göra 18 rutor behöver du:
Totalt: £ 2,84
Pris per kvadrat: 16p
Pris att sälja (per kvadrat): minst 32p per kvadrat för att fördubbla dina pengar. Sälj dem med högst 50p om du säljer med extra eller upp till £ 1 med presentpåsar.
Billiga extra

Detta är en bild 11 av 20
flapjacks
Vem skulle ha trott att havre kan vara så välsmakande? Flapjacks är idealiska för att baka försäljning eftersom du kan köpa havre i bulk för att sänka kostnaderna. Flapjacks är också enkla, snabba och billiga att tillverka - de är också en bra bakning för att fresta hälsosamma ätare också!
Få receptet: Crunchy jordnötssmör flapjack
För att göra 20 klaffjackor behöver du:
Totalt: £ 2,69
Priser för flapjack: 13p
Pris att sälja (per klaffjacka): minst 26p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem med högst 50p per flajack med extra godis som choklad chips.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 12 av 20
Scones
Du kanske tror att scones är lite för posh för baktillförsäljning men tänk igen. Söta eller smakfulla, scones är perfekta för försäljning vid en baksäljning. Dina köpare kommer att känna att de får en rätt godbit, särskilt om de serveras med färsk grädde och sylt. Men oroa dig inte, du kommer att tjäna en söt vinst med dessa bakade varor eftersom de är super billiga att göra.
Få receptet: Scones
För att göra 9 scones behöver du:
Totalt: 80p
Pris per scone: 8p
Pris att servera (per scone): minst 16p för att tjäna dubbla dina pengar. Sälj dem med högst 50p- £ 1 om du lägger till färsk grädde och sylt.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 13 av 20
Florentines
Florentiner är mycket lättare att göra än du kanske tror och du kan göra mycket på en gång också. De ser bra ut, smakar gott och kommer säkert att bli en stor hit vid din bake-försäljning.
Få receptet: Chokladflorentiner
För att tillverka 16 florentiner behöver du:
Totalt: £ 2,88
Pris per florentin: 18p
Pris att sälja (per florentin): minst 36p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem för högst 50 p om du bestämmer dig för att sälja dem individuellt inslagna.
Billiga extra

Detta är en bild 14 av 20
Marshmallows
Du kanske inte förknippar marshmallow med baktillförsäljning men de verkar vara all raseri i Amerika. Dessa lätta att tillverka godisar är så billiga - bara köpa en multi-pack och täck dem i choklad och sockertrådar - enkla!
Få receptet: Marshmallow swizzle pinnar
För att göra 10 marshmallowpinnar behöver du:
Totalt: 4,65 £
Pris per marshmallow stick: 46P
Pris att sälja (per marshmallow stick): minst 92p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem till högst £ 1 per pinne.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 15 av 20
Miljonärs korta bröd
Alla älskar en klassisk miljonärs korta bröd - lager på lager av kex, karamell och choklad, vad är inte att älska? Du kan klippa din korta bröd i små bitar och sälja dem i genomskinliga väskor - de kommer att gå ner i en storm!
Få receptet: Millionärs brödkaka
För att göra 8 kortväskor behöver du: Smör = 41p Mastsocker = 12p Vanligt mjöl = 18p Färdig karamell = £ 2,10 Mörk choklad = £ 2,80
Totalt: 5,61 £
Pris per shortbröd: 70p
Pris att sälja (per shortbröd): 1,40 £ för att fördubbla dina pengar. Sälj dem högst 2 £ beroende på hur stort du klipper dem.
Billiga extra Hemlagad karamell

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 16 av 20
tårtor
Det finns många orsaker till varför du ska tjäna tartar för dig att baka försäljning - de är lätta att göra, du kan tjäna massor i en batch och de kommer att göra dig en god vinst! Topp med vad som helst som kittlar i din fantasi eller välj dessa billiga sylttappar!
Få receptet: Jam tårta
För att göra 12 sylttappar behöver du:
Totalt: 81P
Pris per tårta: 6p
Pris att sälja (per tårta): minst 12p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem högst 50p med florsocker eller marmelad.
Billig extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 17 av 20
Chokladtryfflar
Chokladtryfflar kommer att göra underverk vid en baksäljning. Du kan göra så många på en gång och allt du behöver göra är att låta dem lugna medan du förbereder andra bakade godsaker för försäljningen. Du kan sälja dem i presentförpackningar som en extra specialbit eller i genomskinliga väskor.
Få receptet: Gordon Ramsays tryffel för mintchoklad
För att tillverka 80 chokladtryfflar behöver du:
Totalt: 7,89 £
Pris per påse: 49p
Pris att sälja (per 5 i en påse): minst 98p per påse för att fördubbla dina pengar. Sälj dem högst 1,50 £ med extra.
Billig extra

Detta är en bild 18 av 20
Tårta poppar
Tårtappar är mycket lättare att göra än du kanske tror. De ser snygga ut men bryter verkligen inte banken och med ett grundläggande recept som vårt kommer du att kunna göra massor på en gång. Candy smälter kan köpas online för att rädda pennies.
Få receptet: Grundläggande tårta poppar
För att göra 20 cake pops behöver du:
Totalt: £ 6,06
Pris per kaka pop: 30p
Pris att sälja (per kakepop): minst 60p för att fördubbla dina pengar. Sälj dem högst 1 £ med extra.
Billiga extra

Detta är en bild 19 av 20
Blondies
Om brownies fungerar, kommer blondiner också! Dessa vita chokladklassiker är verkligen enkla och de smakar också läckra. Du kan packa dem med färska bär och damm med florsocker - de är perfekta för att locka någon att prova något nytt!
Få receptet: Vit choklad och hallonblondies
För att göra 12 blondiner behöver du:
Totalt: 5,82 £
Pris per blondie: 48p
Pris att sälja (per blondie): minst 96p per blondie för att fördubbla dina pengar. Sälj dem högst £ 1 £ 1,20 med extra eller presentpåsar.
Billiga extra

Bildkredit: TI Media Limited Detta är en bild 20 av 20
munkar
Imponera på dina köpare genom att rusla upp ett parti hemlagade munkar. De kommer inte bara att lukta läckra, uppmuntra gästerna att köpa försäljning, de kommer också att se bra ut - speciellt om du presenterar dem på pinnar eller på höjden!
Få receptet: Cinnamon ring donuts
För att göra 20 munkar du behöver:
Totalt: 1,43 £
Pris per munk: 7p
Pris att sälja (per munk): minst 14p per munk för att fördubbla dina pengar. Sälj dem med högst 50 p med extra som på pinnar eller belagda i andra pålägg som choklad.
Billiga extra
Var till nästa?
Tårta recept
40 enkla recept för bakning
Vad man ska baka för en skolmottagning