Hur man matar en familj på 4 för £ 20 per vecka: en mammas utmaning



Vill du veta hur man matar en familj på 4 för £ 20 per vecka? Mummibloggaren Anneliese Giggins gav det sitt bästa skott!



Mumbloggaren Anneliese Giggins visar hur man kan mata en familj på 4 för £ 20 i veckan! Hon älskar bara en utmaning. Förra gången det var hemlagad mat försökte hon den här gången mata sin familj på 4 för bara 20 pund i veckan - ja, verkligen! Läs vår exklusiva blogg för att se hur hon lyckades. Över dig Anneliese ...



läskig häxans ansiktsfärg

Hur man matar en familj på 4 för £ 20 i veckan - vad handlar det om Anneliese?

Jag tycker att det är rättvist att säga att jag gillar en utmaning men jag undrar om jag kanske har ställt fältet för högt den här gången. I 30 dagar granskar jag varje prislapp, min kalkylator kommer att dammas och tas i bruk dagligen. Varje potatis, en bit pasta, smet av margarin, i själva verket varje mat som passerar min familjs läppar kommer att beräknas och jag kommer att hålla ett mycket pärlöst öga på shoppingkvitton.

Ja, ja, JA, det kan verka ganska tråkigt, men det är allt av goda skäl, det lovar jag! Jag tror att vi alla är medvetna om att livsmedelspriserna är skyhöga nuförtiden och de fortsätter att stiga. En genomsnittlig familj på fyra kommer att spendera minst 225 £ per månad på mat (enligt Office for National Statistics) och jag är säker på att några av oss spenderar ännu mer, särskilt när vi firar speciella tillfällen som födelsedagar och jul.



Anneliese, make Neil och hennes två små pojkar, Isaac och Oliver

Några av oss föredrar nu att genomföra en vecka eller månad butik online, men vissa föredrar fortfarande att vara den att välja och plocka ut mat i snabbköpet eller lokal mat och slaktare. Oavsett vilket sätt vi väljer, känner de flesta av oss att vårt hjärta sjunker när vi ser den totala summan och förmodigt räcker in i vår plånbok. Vi lämnar oss och undrar om vi har tillräckligt med pengar i banken för att täcka månatliga räkningar, kommer det att finnas några pengar kvar för att behandla barnen till en dag ute?



Jag medger att jag har gjort mig skyldig till att bara skjuta mat i vår shoppingvagn utan att alltid söka i hyllorna efter ett billigare alternativ. Innan barnen kom med hade jag mer tid att leta efter fynd men när pojkarna argumenterar i shoppingvagnen, allt jag vill är att göra en hastig utgång från den överfulla stormarknaden och få helvetet därifrån! När jag väl kommer hem och packar upp maten kan jag inte tro hur mycket pengar som spenderades och hur lite mat vi måste visa för det.





Se Annelies första kvitton för matbutik här och veckans totala summa

På den anteckningen vill jag göra ett litet experiment för att se om vår familj på fyra kan överleva på att spendera bara £ 20 i veckan på mat. Kan vi komma i slutet av de 30 dagarna som är väl matade av en så liten budget? Jag tror inte att det skulle vara bra föräldraskap att mata mina barn vilda för frukost, lunch och middag, så jag ska jaga ut de billigaste men också de mest näringsrika recept jag kan hitta. Och när det gäller matbutiken kommer jag att göra en bulkbutik i början av utmaningen och mindre butiker under de fyra veckorna. Min budget är £ 80 för månaden, som utjämnar sig som £ 20 per vecka.

Så här är till 30 dagar för att analysera varje till mottagning, räkna ut riskorn och göra varje moroträkning! Det blir inget utrymme för avfall; varje matbit vi köper MÅSTE ätas. Förhoppningsvis på vägen kan jag hitta enkla sätt att spara besvärliga recept som inte förlitar sig på dyra ingredienser. Vi kan till och med spara tillräckligt med pengar för att ersätta vår mycket gamla TV!

Totalt spenderade pengar hittills = 49,94 £

Vecka 1: Det goda, det dåliga och det 'tänkte jag?'

Den första veckan av min utmaning har avslutats. De senaste sju dagarna har jag räknat mina pengar och ser till att jag får dem att gå så långt som möjligt. När jag shoppar märker jag inte längre märkesburkarna med bakade bönor eller hackade tomater och min hand når automatiskt det billigare alternativet istället. Även om jag bara är i slutet av vecka en, känner jag redan att jag har lärt mig så mycket. Det är nästan som om jag lär mig ett nytt språk, men istället utbildar jag mig hur jag kan spara mat. Det är verkligen en stor inlärningskurva!



Få receptet: Tomatrisotto och vitlöksbröd = 2,10 £

När jag tänker på vad som har utmanat mig och min familj mest den här första veckan, tänker jag omedelbart på tristesset! Maten är så repetitiv. Det tar inte lång tid att gå av Cornflakes och jag är inte säker på att gröt i augusti är en så bra idé! De dagliga snacks som kex och malt limpa bär också tunt men, roligt nog, mina pojkar verkar helt nöjda med vad de ges. Kanske är det bara Neil och jag som blir noga! Kvällsmåltiden är en rädd nåd eftersom vi inte känner som om vi klarar oss utan. Vi har gjort risotto, spag Bol, pastasallad och mer! Jag förbereder vår vanliga biljettpris och gör helt enkelt avdrag, väljer billigare ingredienser och shoppar i en budgetaffär.

Trots monotoni av en del av maten, surrar det om att spara pengar kontant till mer än kompenserar! Efter vårt första bulkköp behövde vi fortfarande fylla på saker som korv, pasta och ris, men genom att välja de billigare alternativen lyckades vi gå bort från kontanter till en fjäder i vårt steg snarare än ett tungt hjärta! Naturligtvis var det svårt att motstå att ta ett paket med hamburgare eller en pizza men vi befann oss som att vi tappade dyra prisetiketter och gick bort!



Få receptet: Penne Bolognese = £ 1,60

Även om min vecka saknade spänning i mat, levdes saker och ting upp med en intervju för BBC Radio Oxford. Jag gick till studion för att prata om min nya utmaning och chatta i telefon med en medlem av BBC Good Food Magazine-teamet och till ingen annan än Jack Monroe. Och jag måste säga att jag var ganska stjärnslagen för att få prata med Jack Monroe och höra hennes stora tips och tips.

Även om hon inte längre lever på en hård budget på 10 £ per vecka, kan hon fortfarande recitera priset på en burk njurbönor och hackade tomater etc. Jag kände mig ödmjuk att höra hur Jack var tvungen att överleva i 18 månader på en så repetitiv menyn och en otroligt liten summa pengar. Jag vet faktiskt att det finns många andra som bara lyckas skrapa efter.



Se Annelies andra kvitton för livsmedelsbutik här och veckans totala summa

Från min tid på radiostationen lärde jag mig att det finns billigare proteinalternativ till kött, måltider kan skingras med bönor och linser eller till och med tofu och stora fynd är att ha på lokala jordbrukarmarknader; gå bara i slutet av dagen när saker säljs billigt. Jag lärde mig också att frysta grönsaker och frukt ofta är billigare, håller längre och är lika näringsrika som den färska versionen. Och om det finns möjlighet att odla din egen frukt och grönsaker - gå för det! Jag vet inte vad jag skulle ha gjort utan min svärfars hemodlade gurkor ...



Vecka en runda upp

  • Det bästa vi åt den här veckan: Vi har verkligen haft hummus med pitta bröd och grönsaker pinnar. Min yngre son var särskilt angelägen!
  • Veckans billigaste måltid: Hemlagade tonfiskkakor (jag gjorde tillräckligt med fiskkakor för tre måltider) med potatiskilar och bakade bönor. 1,45 £ för måltiden.
  • Barnens favoriträtt i veckan: Tomatrisotto med vitlöksbröd. Rengör plattorna hela tiden!
  • Veckans misslyckande: Det går tom för mjölk och måste köpa några från vår bybutik. Två pint mjölk kostade 89p istället för 95p för Fyra pints mjölk på Aldi. Det var smärtsamt och kommer inte att upprepas!
  • Det bästa jag lärde mig den här veckan: När du gör risotto sparar du mycket pennies med hjälp av vitt ris. Jag använde 'normalt' ris för min tomatrisotto och ingen kunde se skillnaden. Tack till Jack Monroe för ett så bra tips!
  • Veckans sparsamma trick: Jag kasta vanligtvis bort kakor men inte den här gången! Det fanns lite restkonditorivaror från min quiche den här veckan och jag lyckades ta ut åtta mini-syltterta ur den. En bra behandling för barnen (och mamma och pappa) och de kostar bara några få pence - resultat!



Quiche (£ 2,60 för 10 tum) och sylttappar (15p) - gjord med samma bakverk! Få receptet: Broccolichiche

Totalt spenderade pengar hittills = 69,62 £

Vecka 2: Fyndjakt och mycket hummus

Jag är nu vid utmaningen halvvägs. Det är mycket troligt att jag från och med nu kommer att räkna ned dagarna i väntan på slutet! Vi går inte hungriga och äter bra, men jag tycker att jag söker efter de lilla extra som jag brukar ta för givet. Behandlar som en sked av glass i slutet av en varm sommardag eller till och med fruktsallad står utanför menyn. Istället nöjer vi oss med en skiva lätt inaktivt maltbröd eller en Rich Tea-kex, som tyvärr gör lite för att fylla tomrummet!



Skaffa receptet: Hummus och morotomslag = 24p vardera

Den här veckan var våra frukostar antingen crunchy cornflakes eller gröt med honung.
Jag äter vanligtvis inte kokta frukostar, men nu behöver jag bara ett tjuvkött ägg, bakade bönor, svamp, rostat bröd och ketchup. När det gäller lunchtid omfamnar vi hummus och använder den på allt och allt. Min yngsta, Oliver, älskar det på rostat bröd, medan resten av oss njuter av det i wraps med riven morot, eller som ett dopp med pittabröd och grönsakerpinnar. Tyvärr tvivlar jag på att det kommer att vara långt innan jag är trött på det!



Göra pizzor med Isaac - Hämta receptet: Ost- och lökpizza

Vi åtnjuter fortfarande middagar, eftersom vi lyckas äta samma sorts måltider som vi vanligtvis har, som korv-hotpot, chili med ris och hemlagad pizza (nu tillverkad med tomater från min svärfars trädgård). När jag började denna utmaning var min största oro hunger. Vi har stora aptit och jag var uppenbarligen orolig över att mina barn kanske inte hade tillräckligt med att äta. Men vi går alla i säng med fulla mage så att vi verkligen inte kan klaga. Jag önskar bara att vi kunde ha lite mer variation!



Chili och ris = £ 1,90

På helgen gick vi in ​​i stan för att jämföra priser i flera butiker på 1 och 99 pund. Jag hittade några bra erbjudanden på märkesvaror, men de fungerade fortfarande lite dyrare än värdesvarumärkena i ett köpaffär. Det kan finnas bara några få skillnader i skillnad, men varje öre lägger till. Efter att ha lämnat tomhänt körde vi några mil till vår lokala gårdsbutik på jakt efter potatis. Butiken var vacker och det fanns gott om utsökt mat. Det bröt mitt hjärta att bara köpa en påse med leriga potatis! Vi var dock nöjda med priset eftersom vi lyckades köpa tjugo för 2,50 £. Det innebar att vi har tillräckligt med pengar för att köpa lite hummus för nästa vecka. Hurra!

Vår stormarknadsbutik var väldigt liten den här veckan - bara några väsentligheter, som mjölk och bröd. Jag var tvungen att kontrollera en lust att kasta paket med färsk pasta och badkar med glass i min korg. Jag känner mig allt mer tacksam för att jag inte behöver fortsätta leva på en så stel budget när utmaningen är över.



Se Annelies tredje kvitton för matbutik här och veckans totala summa

Vecka två runda upp

Det bästa vi åt den här veckan:
Hemlagad pizza. Jag älskar att laga pizza när jag får tid, men den här utmaningen gjorde det till en nödvändighet. Vi gillade grundligt att förbereda och spotta!

ögonglobkakan dyker upp

Veckans billigaste måltid:
Jack Monroes morot-, spiskummin- och njurbönahamburgare med potatiskilar och bakade bönor. 1,03 £ för måltiden.

Barnens favoriträtt i veckan:
Hemlagad gnocchi i en hemlagad tomatsås, med ett strö riven ost på toppen, plus vitlöksbröd. Mina barn kom knappt upp för luft när de polerade allt!

Veckans misslyckande:
Kanske är pojkarna hungrare än jag trodde, eftersom jag hittade dem sitta på köksgolvet och äta brödpinnar. Nu har vi bara fyra kvar för att hålla i två veckor. Eeek!

Det bästa jag lärde mig den här veckan:
Ost är dyrt och jag försöker använda så lite som möjligt. Tidigare skulle jag lägga till så mycket som ett recept angav men nu lägger jag till det efter smak. Tillagning av en ostsås, tillsatte jag hälften av vad jag brukar bara genom att ignorera vågen, lägga till den lite för lite och smak.

Veckans sparsamma trick:
Istället för att lägga till en hel tenn sockermajs till min korvspann, höll jag halva tillbaka och använde resten i en pastasallad. Du kan göra samma sak med en tonfisk eller bönor, vilket sparar hälften för en annan måltid.

Vecka 3: Björnbär till undsättning!

Det är slutet på vecka tre. Vårt kylskåp ser naket ut och fruktskålen sitter nu tom på matbordet. Våra pojkar föredrar grönsaker framför frukt, men vi fyller normalt skålen med bananer, apelsiner och äpplen för att äta som mellanmål eller efter middagen. Tack och lov äter vi näringsrika, hemlagade måltider varje dag och inga färdigrätter eller såsburkar har passerat våra läppar. Jag är emellertid medveten om att vår fem-dagars frukt och grönsak inte kan nås under den tredje veckan. De flesta dagar klarar vi tre eller till och med fyra, men inte fem. När man tittar på priset på frukt i stormarknaderna och på jordbrukarnas marknad är det lätt att se hur svårt det är att inkludera frukt i din dagliga kost om du har en stram budget.

För att övervinna vår nuvarande situation föreslog en vän att vi söker häckar efter björnbär, eftersom de för närvarande är under säsong. Vi tappade våra vattentäta och välkomna stövlar och gick mot fältet bakom vårt hus. Vi blev bestämt soggy i det hällande regnet men hade roligt som en familj som plockade björnbär och kom tillbaka med en generös dusör, som vi slukade med rispudding!



Blackberry rispudding = 15 p för 4 portioner

Vi vänjer oss på att ha samma luncher dag ut och dag ut. Min yngsta, Oliver, var mycket glad över att ha ytterligare ett badkar med hummus att njuta av den här veckan. Han älskar det på rostat bröd men tycker om att doppa morot och gurka fastnar också i den. Min äldre son, Isaac, har aldrig varit angelägen om smörgåsar men älskar pitta-bröd fyllda med gurka och lite majonnäs och han smälter in sin lunch utan väsen - hurra!

När det gäller mellanmåltider, sticker pojkarna fortfarande glatt i maltbröd. Men jag kan inte möta det längre och inte heller min man - vi skulle hellre gå utan. Min söta tand har längtat efter något choklad, så jag gjorde några choklad cornflake kakor med Isaac i början av veckan. Jag var mycket glad över att jag hade köpt lite värdechoklad i början av utmaningen, redo för ett sådant ögonblick! De söta crunchy kakorna var läckra och vi kommer att göra en ny sats nästa vecka.



Chokladflingor kakor = 38p totalt Denna tredje vecka visade sig också vara en social vecka. Först blev pojkarna och jag inbjudna till en väns hus för ett lekdatum; lunch skulle göras för oss. Till att börja med var jag inte säker på om vi skulle gå eftersom jag inte kunde bidra, men jag insåg att jag inte kunde hindra mina barn från att ha kul och träffa sina små vänner. Vi behandlades med utsökt hemlagad morotsoppa och Oliver kunde inte få nog. Jag ser fram emot att återvända favören när denna utmaning är klar!

På lördagen hade vi vänner till vårt hus för lunch och jag hade en enorm panik om vad jag kunde mata dem. Neil föreslog hemlagade pizzor. Det fungerade perfekt - Isaac hjälpte mig och det fanns gott om pizza att gå runt så ingen svält, som jag ursprungligen hade fruktat. Denna utmaning lånar sig inte exakt till sociala tillfällen men vi lyckades skrapa igenom!



Korv och mäsk = £ 2,24 totalt

Det finns fortfarande inga klagomål på middagstid. Vi har tyckt om saker som korv med mos och grönsaker, en potatis- och kikärta curry och kryddig blandad bönortortillas. Tyvärr har jag bara en liten bit ost kvar för den senaste veckan av utmaningen. Jag måste vara väldigt, väldigt sparsam eftersom jag helt enkelt inte har några pengar kvar för mer!



Se Annelies fjärde kvitton för livsmedelsbutik här och veckans totala summa

Vecka tre uppåt

Det bästa vi åt den här veckan:
Vi älskar vår veckopasta sallad. Jag hugger upp några kokta ägg, skär upp gurka och tomater och rör om lite majonnäs. Yum!

Veckans billigaste måltid:
Hemlagad tomatpastasås med pasta och vitlöksbröd. £ 1,25

Barnens favoriträtt i veckan:
Korvar med potatismos, morötter, ärtor och sås. £ 2,24

Veckans misslyckande:
Hitta en möglig lök och måste kasta bort den. Jag köpte två påsar lök i början av utmaningen; Jag borde ha köpt en i taget för att undvika avfall.

Det bästa jag lärde mig den här veckan:
Det är värt att komma utomhus och granska frukt. Jag kan inte tro att jag aldrig tänkt att göra det förut!

Veckans sparsamma trick:
För en billig tomatpastasås, stekar jag försiktigt en hackad lök i lite olja, häll sedan i två burkar hackade tomater och sjuda försiktigt i cirka 20 minuter tills tomaterna förvandlas till en tjock massa konsistens. Den är då redo att äta med pasta och ett galler med ost!

Totalt spenderade pengar hittills = £ 79,92

Vecka 4: Klar och dammad

Utmaningen är nu över och jag andas av lättnad. Den här sista veckan var den tuffaste ännu och jag ärligt talat inte säker på om vi kunde skrapa med lite mat vi hade. Vi gick inte över vår budget men de senaste måltiderna var långt ifrån spännande. Mina pojkar gillar verkligen min tomatrisotto och har förväntat sig att en obligatorisk bit vitlöksbröd ska serveras vid sidan av. Föreställ dig deras besvikelse när jag inte bara lämnade osten ur risotto utan också att det inte fanns något vitlöksbröd som åtföljde deras måltid. Jag var tom för pengar och vi var tvungna att nöja oss med det vi hade. Jag tillsatte helt enkelt mer ris till risottot så vi fortfarande hade fulla mage; Jag tror att jag var nästan förlåtet!

Det fanns också inga pengar för att köpa bröd så jag gjorde mitt eget den här veckan. Jag tyckte om att ventilera min frustration när jag knådade degen. Bröderna som jag producerade var dock inte så stora som bröden du kan köpa. De klarar sig inte heller bra. Detta fick mig att fråga vad som läggs till i köpt bröd för att få det att hålla längre, inte en fin tanke.



Morotsoppa och hemlagat bröd = 50 p för 4 portioner

Vi hade massor av morötter i lager den här veckan och jag var angelägen om att använda dem så jag bestämde mig för att göra ett stort parti morotsoppa. Jag medger att det inte var den mest smakrika sopporna, men den var full av A-vitamin och det fanns tillräckligt för två luncher. Uppenbarligen räckte inte soppa för att hålla oss igång fram till middagstid så den serverades med något av mitt hemlagade bröd. Jag kände mig mycket dygdig att veta att jag hade gjort båda med mina två egna händer. Jag har gjort en mental anmärkning för att försöka laga min egen soppa i framtiden!

Den här veckan var Isaac angelägen om att hjälpa mig i köket igen. Vi gjorde choklad cornflake kakor som hjälpte till att tillfredsställa min choklad cravings och vi gjorde också ett litet parti islollies. En vän till mig gör lollies med bara banan och mjölk och de är förvånansvärt läckra. Isaac var helt nöjd med att hugga upp en banan och tryckte på knappen på mixern. Sedan åtnjöt han grundligt sin uppfriskande bananis.



Ice lollies = 35p för 4

Även om några av våra måltider den här veckan var nedslående, mest på grund av bristen på ost, lyckades vi njuta av en stekt middag. Vi var tvungna att välja korv. Men jag sköt ut båten och gjorde några Yorkshire puddingar , som kändes som en riktig lyx! På vår sista dag var vi helt ute av mat bortsett från en plåt med bakade bönor och lite gammalt bröd, men istället för att avsluta utmaningen med bönor på rostat bröd, gjorde jag en bakad bönapaj som föreslog av Donna, som har varit följer bloggen. Det gjorde ett mer intressant alternativ och åtnjöt mycket. Den bakade bönakakan följdes av en tenn persikor. Vilket stilfullt sätt att avsluta utmaningen!



Korv stekt middag med hemlagad Yorkshires = £ 2,60 för 4 portioner

Vecka fyra runda upp

Det bästa vi åt den här veckan:
Korvar med hemlagad Yorkshire pudding, rostad potatis, broccoli, morötter, ärtor och sås.

Veckans billigaste måltid:
Det måste vara den bakade bönakakan!

Barnens favoriträtt i veckan:
Tonfiskpasta bakar

Veckans misslyckande:
Upptäcker att jag har en oöppnad påse med ris och pasta kvar. Hade jag planerat bättre kunde jag ha använt de pengarna på lite frukt. Jag är så korsad med mig själv!

Det bästa jag lärde mig den här veckan:
Det är fantastiskt hur mycket soppa kan göras från bara några få grönsaker. Det kostar bara några få cent att göra en enkel soppa. Jag kokade upp ett stort parti och satte hälften i kylen en annan dag.

Veckans sparsamma trick:
Det är bättre att köpa lösa grönsaker så att du kan väga dem på vågen och köpa exakt det du behöver. Inget slöseri och kommer att spara lite pengar.

Stor summa pengar spenderade = 79,92 £ - i budget!



* Ladda ner Annelies måltidslista och priser här *

Vecka fem: Tittar tillbaka ...

Min utmaning har slutat och i all ärlighet kunde den inte ha kommit tillräckligt snart! Vi har ätit antingen cornflakes eller gröt till frukost i 30 dagar men jag kan lika gärna tugga på kartong. Jag betygsätter inte värdet cornflakes och kommer gärna att bli av med dem! Å andra sidan har lunchen varit mer varierad och vi fortsätter gärna att äta salladsmörgåsar, pastasallad, pittabröd och hummus. Jag blev förvånad över hur jag lätt kunde modifiera våra kvällsmåltider och ändå lägga fyllande och näringsrika måltider på bordet. Ingen kände sig missnöjd och vi kände oss aldrig hungriga. Om jag är ärlig undrade jag om det kan ha tappat lite vikt under utmaningen men nej, jag tappade inte en uns! Jag tror att detta visar att vi åt bra och inte gick utan.

Jag tror att vi sparat mycket pengar genom att helt enkelt byta vår vanliga stormarknad till en bra affär och jag är säker på att detta var nyckeln till att komma till slutet av utmaningen. Men när du bara betalar 15p för en burk med rispudding eller 29p för en burk med sylt börjar du ifrågasätta kvaliteten. Jag kontrollerade etiketter och var förvånad över att se att värdesyltet innehöll samma mängd frukt som ett mycket dyrare märke och hade mindre tillsatt socker! Tyvärr blev min eufori snart streckad när jag upptäckte att burkarna med bakade bönor jag använde innehöll 7 g mer socker än de bönor vi brukar köpa. När det gäller salt kunde jag inte se mycket variation mellan märken så det hjälpte mig att känna mig lite mer positiv!



Få receptet: Kryddig blandad bönortortillas = 68p per portion

Jag krävde många hackade tomater för utmaningen, och efter att ha ätit oss igenom 15 värdesburkar har jag inga klagomål alls och kommer definitivt att köpa dem igen. Det ena jag aldrig kommer att köpa igen var solrosolja spridd; det var hemskt. När den sprids på het rostat bröd eller en jackpotatis lämnade det ett oljigt lager och smälte aldrig riktigt.

Köttet var av god kvalitet, men korvarna var 'vattniga' och saknade smak. Min man känner starkt av att bara använda lokalt och väl uppfödat kött så jag är säker på att vi kommer tillbaka till slaktarna. Ingen vill spendera åldrar på att kontrollera etiketter men jag tror att du får det du betalar för när det gäller sådana saker som bakade bönor, bröd och kött. Dock får du inte skjuta upp, eftersom du kan göra stora besparingar på många andra produkter som torkad pasta, mjölk, ägg, mjöl, hackade tomater, frukt och grönsaker. Listan fortsätter!

symtom på brösttröst

Denna utmaning var att försöka ta reda på om det verkligen är möjligt att mata en familj på fyra för bara £ 20 per vecka. Jag inser att det skulle vara svårare med tonåringar men mina barn är fortfarande små; kanske måste jag upprepa processen om tio år - eller kanske inte! Ja, utmaningen handlar bara om möjligt, de flesta saker är det, om du verkligen sätter dig åt det eller om du är utan val, MEN är det en trevlig upplevelse? Nej.

Efter den första veckan kunde jag redan se var jag tidigare hade slösat bort pengar, i slutet av vecka två var jag mycket tacksam för att jag inte behövde göra det längre än 30 dagar och i slutet av utmaningen visste jag att jag inte skulle vill inte göra det igen. Vi lyckades äta bra men den här snäva budgeten tillåter inte mycket variation eller förmågan att regelbundet uppfylla ditt mål per dag. Färsk frukt och grönsaker kommer till en hög kostnad, så billiga morötter, broccoli, äpplen och bananer är dagens ordning. Jag vet inte om jag kunde ha lyckats utan min svärfars hemodlade gurkor och tomater. Det är definitivt värt att försöka odla några grönsaker och frukt om det finns plats i din trädgård. Vi har jordgubbeplanter men de var tyvärr utan säsong under utmaningen!



Få receptet: Pastasallad = 17 p per portion (med hemodlad grönsaker)

Om du är i en position där du bara har en liten summa pengar att spendera på mat måste du göra val. Skulle du kunna oroa dig för tillsatt socker? Köper du en kruka druvor för 1,25 £ eller använder du pengarna för att köpa ingredienser till en huvudmåltid? Svaret är att du måste tjäna, och så länge du får ut det mesta av det du har och lägger mat på bordet, har du det bra.

Jag har lärt mig så mycket under dessa 30 dagar. Jag kan köpa vissa livsmedel som är mycket billigare på en bra stormarknad. Jag vet att att använda vitt ris istället för risottos ris inte gör någon skillnad och jag inser att jag kan göra tillfredsställande familjemåltider som inte kostar jorden. Du kan vanligtvis ta ut saker ur ett recept eller göra ersättningar och inte märka skillnaden. Det är verkligen mycket billigare att laga måltider från grunden än att köpa en färdig måltid, burk med sås eller en takeaway, för att inte tala friskare!

Jag går bort från denna utmaning tacksam för att jag kan njuta av en badkar med glass ikväll och känna tur att jag kan sluta leva på så lite pengar. Jag är emellertid medveten om att vi fortfarande har en budget för vår matshopping och jag är fast besluten att fortsätta spara på det vi köper. Visst inte £ 20 per vecka; £ 30 skulle vara mycket mer uppnåelig!

Budgetrecept från utmaningen

Hur man matar en familj på 4 för £ 20 i veckan - våra favoritbudgetrecept är utmaningen ...





Tomatsrisotto Broccoli -iche





Penne Bolognese Ost och lökpizza





Kryddig blandad bönortortillas gurka och tomatpastasallad

Känner du dig inspirerad av utmaningen? Har du några tips om hur du kan mata en familj på 4 för 20 £ per vecka som du vill dela? Gå över till vår Facebook-sida för att delta i konversationen!

Läs Nästa

10 fairy tårtor att göra med barnen